دات نت نیوک
Menu

نمایش خبر

آندره فرانسوا،از شوخی تا گرافیک

منتشر شده در دوشنبه, 01 آذر,1400

آندره فرانسوا،از شوخی تا گرافیک

دو هفته نامه هنرهای تجسمی تندیس/ شماره چهل و نه/ 1384

فرانسوا به واسطه ی آزادی هایی که در دهه ی 50 و 60 میلادی در کشور فرانسه عمومیت یافت، توانست خود را به عنوان یکی از پایه گذاران طنز سیاه معرفی کند.

آن چه در ادامه می خوانید فصلی از آن کتاب می باشد که به یادبود او برای این بخش انتخاب شده است

                       .                                     

.« آندره فرانسوا»(1) در 1915 در رومانی به دنیا آمد. اما در مدرسه ی هنرهای زیبای پاریس بود که از سال 1935 تحصیلات خود را شروع کرد، و بعد در آتلیه کاساندر(2) کار کرد که در آن کارگاه مکتب دوبو-دوبون دوبونه(3) مدت مدیدی رواج داشت.

در سال 1940 به انگلستان رفت و در سال 1945 به پاریس بازگشت و مثل شاوال و موز از همان دوره، در سلک طراحانی درآمد که مبشر سبک جدیدی بودند. شگفت آن که در همان زمان که عده ای از طراحان خارج از فرانسه مستقیم از سبک او الهام می گرفتند و همکارانش از آندره فرانسوا به عنوان استاد طراحی یاد می کردند،مردم فرانسه، هرگز تسلیم عجایب دلپذیری که در آثار این طراح، گسترده بود نشدند. در انگلستان، در آمریکا، در آلمان و خلاصه در همه جا غیر از فرانسه بود که آندره فرانسوا برای خود ثروتی به هم زد و حرفه ی خود را دنبال کرد. در فرانسه خیلی به زحمت چند کتاب برای مصور کردن به او پیشنهاد شد و آن گاه موسسه«دل پیر»(4) به خود اجازه داد که برای بچه ها کتابی با عنوان«اشک های تمساح»(5) منتشر کند. او در عین حال چند آفیش تهیه کرد که مورد تحسین عده زیادی ازهنرشناسان گمنام قرار گرفت، دیگر آن که دکورهایی از برای باله ی رولان پتی(6) و بابیله(7) تهیه کرد، اما در مجله پانچ بود که آندره فرانسوا، آثار مهم هزلی خود را به چاپ سپرد. همچنین در انگلستان بود که او کتاب های «شوالیه نیم برهنه»(8)، «چشم گزنده»(9) و «ملاح خال کوبیده»(10) را که حاوی بهترین طرح های اوست منتشر کرد. این آثارآندره فرانسوا را در انگلستان به صورت آلبوم هایی لوکس گردآوری کردند. آندره فرانسوا، یکی از طراحان اروپایی است که شانس همکاری با مجلات«فورچون»(11) و نیویورکر(12)را دارد. وانگهی به نظر می رسد که آندره فرانسوا مانند فولون دنبال تعلیمات مشکل و سخت استاین برگ را گرفته است، بدین معنی که او از شوخی به سوی گرافیک و مصور کردن و تهیه آفیش گرایش یافته است.

آندره فرانسوا بی شک بیشترهنرمند است تا اهل مزاح و شوخی، ولی آثار هزلی او، نشان و اثری روی زمان خود حتی همه ی این عصر گذاشت. در واقع لازم نیست که یادآوری کنیم که سطح آثار او چنان بالاست که سال ها را آزادانه در می نوردد.»

1-Andre’ Francois 2-Cassandre 3- Dubo-Dubon Dubonnet 4-Delpire 5- Larmes de Crocodile 6- Roland Petit 7- Babile’e 8-Half-Naked Knight 9-The Biting Eye 10- The Tattooed Sailor 11- Fortune 12- New Yorker

رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
نظرات (0)تعداد نمایش ها (122)
Print
برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

انتخابگر پوسته

دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی